"Rabbim, bana bir asırlık beden, bin asırlık akıl, edebi ebediyete taşıyacak bir gönül lütfet." Mümin Özcan"İlim maden gibidir. Bir çabayla toprağına, bin çabayla altınına kavuşursun." Kayhan Baytar

Bir insan yemek yediği zaman kendi karnını doyurmuş olur. Bir bilgi edindiği zaman kendi hanesini doldurmuş olur. Kısaca insanın her yapıp ettiği kendine dönük kazanımlar, kendine dönük faaliyetlerdir.

Gelişmiş ülkelerden bilimsel bilgi, teknolojik bilgi, teknolojik ürün, hizmet ve daha pek çok değer satın alırız. Dışarıdan bakıldığında aldığımız bu değerlerle şekillendirdiğimiz bu hayatlar, binalar, fabrikalar, şehirler görünüş olarak satın aldığımız ülkelerle aynıdır. Ne yazık ki pek çok insan bunu gelişmenin kendisi sayar.

Nasıl ki yemek yediğimizde kendi karnımızı doyuruyorsak, ancak kendimiz bilgi ürettiğimizde ürettiğimiz bilgi kadar gelişmiş oluruz. İşte Milli Bilgi budur. Milli Bilgi insanın kendi teridir, insanın kendi düşüncesidir, kendi fikridir.

Gelişmeyi kendinden başlatmayan; kendi üretiminden, çalışmasından başlatmayan hiçbir toplum ve kurum ayakta kalamaz. Hayatımız ve onun kalitesi neyi ne kadar aldığımıza değil, neyi ne kadar ürettiğimize bağlıdır.

Bu bilincin bütün ülke insanına yayılması en büyük dileğim, gerçekleşmesi en büyük sevincim olacaktır.

Mehtap ÖZÖZEN AYAR
20 Temmuz 2015

0 adet yorum yazıldı. Yorum Ekle

Alttaki resimde gördüklerinizi yandaki kuyuya yazınız. Güvenlik kodu Not: Elektronik posta adresinizi diğer ziyaretçiler göremeyecektir.