"Rabbim, bana bir asırlık beden, bin asırlık akıl, edebi ebediyete taşıyacak bir gönül lütfet." Mümin Özcan"İlim maden gibidir. Bir çabayla toprağına, bin çabayla altınına kavuşursun." Kayhan Baytar

Haset oldukça kuvvetli bir zehirdir. Öncelikle sahibini zehirler. Zehrin derecesi tabii ki haset etme derecesine bağlıdır. Bu eylemin başından sonuna kadar bir ya da daha fazla insani değerlerimizi kaybederiz.

Hasedin diğer adını sorsalar hemen şöyle cevap veririz: Haset kişinin yaradılışına isyanıdır: onda olan niye onda? Onda olan niye bende değil? …. . Yani yaratıcı olarak (Haşa ) sen yanlış yapıyorsun. O şey (her ne ise) bende olmalıydı ya da onda olmamalıydı.

Özellikle inanan bir insan için haset imanı giderici bir durumdur.
Hani yüce Allah’ın her konuda kusursuz olduğuna iman etmiştin? Eğer O (Yüce Allah) fiillerinde kusursuzsa bu haset neyin nesi?

Bazı nefisler yoklukla imtihan olur bazı insanlar varlıkla imtihan olur. Ne yazık ki insanların çoğu yokluğa değil varlığa haset eder.
Halbuki varlık en zor imtihanların başında gelir.

Alın size bütün insanların yaşayarak öğrendiği bir imtihan.
Asla genelleme yapamayız.
Zenginlerin çoğu cimri fakirlerin çoğu cömert olur. Yüksek mevki, makam sahiplerinin çoğu kibirli, alt kademelerde olanların çoğu mütevazı olur.

Şimdi bakın bakalım kim kime haset etmeli?

Mümin ÖZCAN
04.12.2015

2 adet yorum yazıldı. Yorum Ekle

kökhan hasan

04 Aralık 2015

güzel

nurı turhan

05 Aralık 2015

ıyı olmus

Alttaki resimde gördüklerinizi yandaki kuyuya yazınız. Güvenlik kodu Not: Elektronik posta adresinizi diğer ziyaretçiler göremeyecektir.