"Rabbim, bana bir asırlık beden, bin asırlık akıl, edebi ebediyete taşıyacak bir gönül lütfet." Mümin Özcan"İlim maden gibidir. Bir çabayla toprağına, bin çabayla altınına kavuşursun." Kayhan Baytar
Ne İşe Yarar?

08 Aralık 2015

Yaratılan hiçbir şeyin boşuna yaratılmadığını yaşayarak öğreniyoruz.

Ormanın derinliklerinde bir ağacın kabuğu bedenimizin derinliklerine gizlenmiş bir hastalığa çare oluyor. Bok böceği olarak bilinen ve hemen her coğrafyada yaşayan bir böcek türü insanlardan çok daha fazla ağaç dikiyor. (Tohumlarını toprak altına gömerek.) Kelebekler tabiatın nebatatın zenginleşmesinde fillerden daha büyük iş yapıyorlar vesaire.

Kitaplar okuyorum. Hikayeler, masallar okuyorum. Günlük olayları takip ediyorum. Hikayenin sonunda bazen ….. , daldan üç elma düştü, biri sana biri bana biride …. . Boş bir hayalin dışında hiçbir şey kalmıyor. İnsana güzel yazı, estetik, duygu zenginliği katsın diye bir, üç, beş kitap okumaya varım ama okumanın neredeyse tamamını alan hikayelere yokum.

Bu yazının, bu makalenin bana ne faydası var dediğimde doyurucu bir cevap istiyorum.

Ben faydacılıktan yanayım. Bir şey yapılacaksa faydası da açıkça görülmeli.

Cebindeki her bir kuruşu çeşitli şekillerde harcayarak değerlendiren insan, para da bile bu kadar titizlik gösteriyorsa, insanlık konularında daha fazla titizlik göstermeli ve faydasını gördüğüne yönelmeli.

Ben böyle düşünüyorum.

Mümin ÖZCAN
08.12.2015

0 adet yorum yazıldı. Yorum Ekle

Alttaki resimde gördüklerinizi yandaki kuyuya yazınız. Güvenlik kodu Not: Elektronik posta adresinizi diğer ziyaretçiler göremeyecektir.