"Rabbim, bana bir asırlık beden, bin asırlık akıl, edebi ebediyete taşıyacak bir gönül lütfet." Mümin Özcan"İlim maden gibidir. Bir çabayla toprağına, bin çabayla altınına kavuşursun." Kayhan Baytar
Sabır

10 Aralık 2015

İnsanların zor olumsuz olarak nitelendirdikleri her konuda ağızlarından çıkan ilk kelime sabır oluyor. Bu sözü kendi nefsine söylemeyi hiç aklına getirmiyor, hiç mi hiç istemiyor, sadece başkalarının başına bir zorluk geldiğinde sabret diyor.

İlkönce kim sabredecek onu söyleyelim. İlkönce nefsimiz sabredecek. İnsana gelen zorluk ister bedenine gelsin, isterse başka bir şeye gelsin. Nereye geldiği önemli değil, önemli olan o zorluğu karşılayacak olanın nefis olması.

Lütfen başınıza gelen zorluğa bir bakın. Bu zorluk kendi iradenizi kullanmanın sonucunda gelmişse sakın sabretmeyin, sadece sakin olun, kendinize gelin ve derhal yaptığınız yanlışı düzeltmeye çalışın. Ne kadar düzeltebilirsiniz oraya kadar devam edin. Yok eğer sizin hiçbir dahiliniz yoksa başınıza gelen zorluk konusunda, bu sefer şunu düşünün. Böyle bir zorluk benim nefsimi terbiye etmem içindir, yani benim imtihanımdır. Öyleyse imtihanıma uygun davranmalıyım.

İmtihanda hiçbir şey yapmazsanız sıfır alırsınız. İmtihanda nefsinizin terbiye olmasına sizde katkıda bulunun.

Nefis terbiyesi nasıl olur sorusunu sürekli sorduğunuzdan eminim. Ne yazık ki bunun bir ya da birkaç kalıp cümleyle açıklanacak kadar dar ve kesin bir yönü yoktur.
Her kişi için, her hal için, her zorluk için pek çok uygulaması vardır. Makalelerde hatırı sayılır nefis terbiyesine dair bilgiler bulacaksınız.
Özellikle söylemek gerekirse sabır demek asla oturup beklemek, hiçbir şey yapmamak değildir. Sabır hayırlı olan konusunda gayret göstermek demektir. Sabır çoğu zaman ancak insanın kendi iç dünyasına dönmesiyle anlamını bulur. Sabır kendisini kendi nefsini tanıması bakımından bulunmaz bir fırsattır.

Sabretmemizi gerektiren her şey kesinlikle maddi manevi bütün dünyamızı derinden etkiler. Maddi manevi her şeyimizin değer ölçüleri az ya da çok mutlaka ama mutlaka değişir.

O değişiklikleri anlamaya çalışın. O değişikliklerden sizin adınıza mutlaka oldukça hayırlı sonuçlar çıkacaktır. Onları tek tek inceleyin, anlamaya çalışın. Daha fazla faydalanabilmek için gerekirse sizde nefsi gayret gösterin.

Hayırlar hem dünyada hem de ahrette yararlanabileceğiniz nimetler demektir.

Ne kadar sabırlıyım yerine şunu hayat rehberi olarak kabul edin.

Ne kadar hayır toplayabilirim.

Mümin ÖZCAN
10.12.2015

0 adet yorum yazıldı. Yorum Ekle

Alttaki resimde gördüklerinizi yandaki kuyuya yazınız. Güvenlik kodu Not: Elektronik posta adresinizi diğer ziyaretçiler göremeyecektir.