"Rabbim, bana bir asırlık beden, bin asırlık akıl, edebi ebediyete taşıyacak bir gönül lütfet." Mümin Özcan"İlim maden gibidir. Bir çabayla toprağına, bin çabayla altınına kavuşursun." Kayhan Baytar
Hoş Görmek

16 Aralık 2015

“Yaratılanı severiz, Yaratandan ötürü.” Hoş görüye güzel bir örnek olabilir mi? Bence olur, hem de bal gibi olur, hoşgörü haddi aşarsa sevgiye ulaşır.

Neyi hoş görelim neyi görmeyelim? İnsanın ahlakına, aklına, doğasına ( yaradılış özelliklerine ) …. ters olan hiçbir şeyi hoş görmeyelim. Kötü bir şey olmaması için her türlü tedbiri de alalım. Masum olanları hoş görelim. Gerekli disiplinin ( uyması gereken kuralların) dışında hoşumuza gitmese de çocukları hoş görelim.

Neden hoş görelim. Çocuklar düşe kalka yürümeyi ve koşmayı öğrendikleri gibi yanlış yapa yapa doğrusunu da öğrenirler. Çocuk pek çok şeyi deneyecektir. Yetişkinler için deneme hem gereksiz hem de çok can sıkıcıdır. Ebeveynlerin en sık yaptıkları hata, en onulmaz hataları çocukları denemeden uzak tutmalarıdır.

Yetişkinler için söylenen “ Hayatın silgisi yoktur” sözü çocuklar için birkaç istisna dışında uygulanmamalıdır. Çocukların yanlışlarının silgisi önce ebeveynleri sonra öğretmenleridir. Silgi hoşgörünün göbek adıdır.

Nefis taşıyan her insan hata yapabilir. Sistemli bir şekilde hata yapmıyorsa, hataları hoş görmek olgunluktur.

Her hata karşılığını bulursa bu insanı fazlasıyla gerer. Stres içinde bir insan ne kendisine nede başkalarına bir faydası olmaz.

Hoşgörü deyip geçmeyelim. İnsanı verimli kılan, mutlu kılan, erdemli kılan unsurları besleyen ana damarlardan biriside hoşgörüdür.

Mümin ÖZCAN
16.12.2015


0 adet yorum yazıldı. Yorum Ekle

Alttaki resimde gördüklerinizi yandaki kuyuya yazınız. Güvenlik kodu Not: Elektronik posta adresinizi diğer ziyaretçiler göremeyecektir.