"Rabbim, bana bir asırlık beden, bin asırlık akıl, edebi ebediyete taşıyacak bir gönül lütfet." Mümin Özcan"İlim maden gibidir. Bir çabayla toprağına, bin çabayla altınına kavuşursun." Kayhan Baytar
Vakit Öldürmek

04 Ocak 2016

Ne yapıyorsun sorusuna insanların bir kısmı vakit geçirmeye çalışmıyorum, vakit öldürüyorum diyor.

Dünya üzerinde değerli işler yapan insanların hiç doyamadıkları daima hasretini çektikleri değer zamandır. Onlar vakitlerini öldürmekle değil insanlık yararına bir şeyler oldurmakla geçirirler.

Elbette sadece iş hayatından ibaret bir dünyayı kastetmiyoruz. İşten arta kalan vakitte önce kendi nefsi için vakit ayırmak, sonra sorumlu oldukları aileleri için vakit ayırmak, sonrada sorumlu oldukları dünya insanı için vakit ayırmak.

Bana göre bir insan kendinden başlayarak bütün insanlık alemini kucaklayacak bir iş yapmıyorsa epeyce değeri eksik bırakmış sayılır. Elektrikten motorlu araçlara, ilaçlardan bilimler alanındaki bilgilere kadar sayamayacağımız kadar çok bilgiyi hep dünyaya bir şey verenler sağlamıştır. Ahlakımız kültürümüzü besleyen nice veli zatlar asırlar boyunca hem yazdıklarıyla, söyledikleriyle hem de örnek yaşamlarıyla bütün dünya insanına en güzel hizmeti vermişlerdirler.

İnsanlara faydası olan değerler yaşandığı ve yaşatıldığı sürece asla ölmezler. İnsan ölmez eser bırakandır.

Vakit öldürürken aslında insanı ve insanlığı öldürdüğümüzü hiç unutmayalım.

Her insanın dünyaya vereceği az ya da çok bir değeri vardır. Lütfen kendinize bir bakın, ne verdiğinize bir bakın.

Almanın rahatını yaşarken vermenin de büyük huzurunu sevincini yaşayın.

Mümin ÖZCAN
04.01.2016

0 adet yorum yazıldı. Yorum Ekle

Alttaki resimde gördüklerinizi yandaki kuyuya yazınız. Güvenlik kodu Not: Elektronik posta adresinizi diğer ziyaretçiler göremeyecektir.