"Rabbim, bana bir asırlık beden, bin asırlık akıl, edebi ebediyete taşıyacak bir gönül lütfet." Mümin Özcan"İlim maden gibidir. Bir çabayla toprağına, bin çabayla altınına kavuşursun." Kayhan Baytar

Bu devirde yaşayan bir insanın arayıp ta bulamayacağı bilgi neredeyse yoktur, yeter ki doğru adrese ulaşsın.

Bu makaleleri yazmamızın, kitap haline getirip yayınlamamızın biricik amacı var: İnsanların ihtiyacı olduğuna inandığımız bilgileri sunmak.

İnsanoğlunun nefsinin en büyük özelliklerinden birisi de herhangi bir şeyi elde etmesindeki zorluk derecesidir. Ne kadar kolay elde etmişse o kadar kolay elden çıkarır, o kadar az değerlidir, o kadar çabuk unutur, o kadar az heyecan duyar, zevk alır vs.

Ne kadar kolay elde etmişse o kadar az akıl kullanır. Ne kadar az akıl kullanırsa insan her konuda o çok kadar kullanılır. ( suistimal edilir; sömürülür).

Ne kadar kolay elde etmişse o kadar az sahip çıkar, o kadar az düşünür.

Yani bir işin kolayı insan nefsini azdırır, insanı insanlıktan uzaklaştırır.

Zorluk ise tam tersi etki yapar. İnsan nefsi asla zorluğun içerisine girmek istemez. Zorda kalınca istemese de gayret eder, başarmaya çalışır. Zoru elde ederse ödediği bu ağır bedelden dolayı ona sahip çıkar.

Zor olan şeyler insanı düşünmeye de zorlar. İnsan ne kadar düşünürse, ne kadar doğru düşünebilirse o kadar insanlık değeri üretir. Ürettiğine sahip çıkar.

Bugün bilgi çağında yaşıyoruz diye neredeyse çığlık atacak kadar sevinenler var. Bu devir hem bilgi çağı hem de kolaylık çağı. Öyleyse insanlıktan, akıldan, düşünmekten uzaklaşma çağı.

Yaşadığımız çağ hangi çağ olursa olsun ilk önce yaradılışa uygun üretmiyorsa, tüketiyorsa, kullanmıyorsa, düşünmüyorsa sadece karanlık çağdır.

Bunları karanlık, dar kafalı, gerici diye nitelemek işi oldukça hafife almak olur.

Akıl ve ahlak dışında, düşünme dışında insanı aramak olsa olsa primatların yapacağı bir şeydir.

Mümin ÖZCAN
01.02.2016

0 adet yorum yazıldı. Yorum Ekle

Alttaki resimde gördüklerinizi yandaki kuyuya yazınız. Güvenlik kodu Not: Elektronik posta adresinizi diğer ziyaretçiler göremeyecektir.