"Rabbim, bana bir asırlık beden, bin asırlık akıl, edebi ebediyete taşıyacak bir gönül lütfet." Mümin Özcan"İlim maden gibidir. Bir çabayla toprağına, bin çabayla altınına kavuşursun." Kayhan Baytar

Eskinin en sağlam geleneklerinden biriside paylaşmaydı. Maddi, manevi her şey paylaşılırdı. Ekmek, soğan, peynir de paylaşılırdı, dertler sevinçler de paylaşılırdı.

Televizyon yayınları paylaşma kültüründen yeterince reyting çıkaramamış olsa gerek ki paylaşma yerine yarışma kültürü popüler oldu. Masum, heyecan verici olan yarışmalar yerini daha sert, acımasız ve bencil bir yarışmaya oradan da kapışmaya dönüştürdü.

Şimdi her şeyin modası kapışma.

Eskiden birbirini besleyen esnaf vardı, bugün birbirini yok etmeye çalışan bir işletme kültürü var. İnanmıyorsanız bir bakın kaç meslek yok oldu. Kaç meslekte kaç insanlık ilişkisi yok oldu.

Eskiden alma ayıp verme marifet sayılırdı, bugün değil alma doğrudan kapma marifet sayılıyor.

Kapışma büyük bir insanlık kapanıdır. Kapan dediğinde ise ortada sadece bir yem vardır, Onu da bir kişi kazanır ama asıl kazanan kapan sahibidir.

Kapışmadan ne insanlık doğar, ne zenginlik doğar, ne huzur doğar.

Sadece vahşet, acımasızlık doğar, bencillik doğar.

Mümin ÖZCAN
02.02.2016

0 adet yorum yazıldı. Yorum Ekle

Alttaki resimde gördüklerinizi yandaki kuyuya yazınız. Güvenlik kodu Not: Elektronik posta adresinizi diğer ziyaretçiler göremeyecektir.