"Rabbim, bana bir asırlık beden, bin asırlık akıl, edebi ebediyete taşıyacak bir gönül lütfet." Mümin Özcan"İlim maden gibidir. Bir çabayla toprağına, bin çabayla altınına kavuşursun." Kayhan Baytar
İdeal Eş Arıyorum

21 Şubat 2016

Boyu boyuma huyu huyuma benzesin.

Yok, olmadı.

Boyu boyuma benzesin ama huyu huyuma benzemesin. Ben biraz sertim, o yumuşacık huylu olsun. Ben biraz dağınık insanım, o toplayıcı olsun. Çalışkan olsun, tutumlu olsun, çocuklarıma düşkün bana daha düşkün olsun. Dert ortağım olsun.

Dalga geçtiğimi mi düşünüyorsunuz?

Sakın öğle düşünmeyin. İnsanların çoğu dilleriyle söylemeseler de bilinçaltlarına bunları bir güzel atıyor ve yeri geldiği zaman gün yüzüne çıkarıyor.

Efendim. Ben eşimle dertleşmeyeceğimde kiminle dertleşeceğim? Peki, sen eşinin derdini kendi derdin kabul edip çare aradın mı? Senin kocaman bir istekler dünyası var da, onun yok mu? O insan değil mi? Sana hizmet için mi yaratılmış?

Her şeyden önce şunu kabul etmeliyiz.

İdeal eş diye bir şey yoktur.

Bir insan kendi içinde bile bin bir çelişki yaşar. Bir gün önce yaptığını bir gün sonra beğenmez. Akıllıca yaptığı bir şeyi bir süre sonra aptalca bulur.
Kendi iç dünyasında kendisiyle çatışmayan insan yoktur. Bazen kendi yaptıklarımızdan dolayı kendimizi nefretle kınarız.

Eş dediğimiz bir başka insan, tamamen farklı bir kişilik. Farklı çevre, farklı zeka, yetenek, bilgi, zevk, duygu, istekten oluşan bir büyük dünya.

Elbette kendimize en yakın bulduğumuzla evleneceğiz ama asla tam uyum, çok yüksek uyum gösteremeyeceğiz.

Belli konularda anlaşabiliyorsak, tali konularda birbirimize saygı göstereceğiz.

Her insan diğerini kendine benzetmeye çalışır. Bu insan nefsinin en büyük tuzaklarından biridir. En çok zararı da daima kendine verir.

Ne kendiniz kendi nefsinizin boyunduruğu altına giriniz, ne başkalarını kendi boyunduruğunuza sokunuz, nede nefislerinizi karşılıklı çatıştırırınız.

Bir insanla geçinmek istiyorsanız insanlık değerlerine nefislerinizi uydururunuz.

Bırakın insanlık emrinde nefisleriniz olsun.

İdeal değil ama en iyi eşi, en iyi geçinmeyi o zaman bulusunuz.

Mümin ÖZCAN
21.02.2016

0 adet yorum yazıldı. Yorum Ekle

Alttaki resimde gördüklerinizi yandaki kuyuya yazınız. Güvenlik kodu Not: Elektronik posta adresinizi diğer ziyaretçiler göremeyecektir.