"Rabbim, bana bir asırlık beden, bin asırlık akıl, edebi ebediyete taşıyacak bir gönül lütfet." Mümin Özcan"İlim maden gibidir. Bir çabayla toprağına, bin çabayla altınına kavuşursun." Kayhan Baytar
Çok Garibim Çok

03 Mart 2016

Kimsem yok, param yok, pulum yok, dostum yok, düşmanım bile yok. Zaten kimse beni adam yerinede koymuyor.

Eğer bir insanı Yüce ALLAH yaratmaya değer gördüyse bundan daha büyük nimet olur mu?

Arkasında Yüce ALLAH olan bir varlık gariban olur mu?

Ama benim Vallahi param yok, itibarım yok, sağlığım yerinde değil, yokluk içinde yaşıyorum. Nasıl garip olmamayım?

Varlık bana göre çok daha zor bir imtihandır. Yoklukta bir imtihandır. Kesinlikle belirtmemiz gerekir ki insan iradesinin işlediği konularda yokluk irade gücüne bağlı olarak insan kaynaklıdır. İrademizi sonuna kadar kullandığımız halde yokluk alanından çıkamıyorsak o zaman bunun bir imtihan olduğunu anlayalım.

İmtihanı geçenin bir ödülü vardır. Eğer o imtihan ödülünü Yüce ALLAH verecekse müsade ette, asıl gariban ödül almayanlar olsun.

İnsanoğlu çoğu zaman varlıkların görünür yüzüne bakarak var, yok hesabı yapar. Öyle zengin görünenler vardır ki asıl yokluğu yaşayanlar onlardır.

Öyle görünürde yokluk yaşayanlar vardır ki asıl zenginler onlardır.

Şu baş gözünü fazla ciddiye almayalım.

Bir de meselelere gönül gözüyle bakmaya çalışın.

O zaman göreceksiniz ki sizin yokluk dediğiniz birçok şeyin aslında ne büyük bir nimet, ne büyük rahmet, nasıl büyük bir zenginlik olduğunu fark edeceksiniz.


Mümin ÖZCAN
03.03.2016

0 adet yorum yazıldı. Yorum Ekle

Alttaki resimde gördüklerinizi yandaki kuyuya yazınız. Güvenlik kodu Not: Elektronik posta adresinizi diğer ziyaretçiler göremeyecektir.