"Rabbim, bana bir asırlık beden, bin asırlık akıl, edebi ebediyete taşıyacak bir gönül lütfet." Mümin Özcan"İlim maden gibidir. Bir çabayla toprağına, bin çabayla altınına kavuşursun." Kayhan Baytar

Eleştiri kültürümüz oldukça gelişti.

Eleştirilenlerin derecesi tavan yaptı. Bağırmak, çağırmak, hakaret etmek, sadece olumsuzdan oluşan muazzam bir saldırıya dönüştü.

Başta pek çok siyasi olmak üzere hemen her meslek grubu, her sosyal grup bireyleri bu modaya uydu.

Eleştiri kelimesinin kendisi zaten sıkıntılı bir kelime. Mutlaka bu kelimenin yerine geçecek kelime ya da kelimeler bulunmalı. (Ehil olmadığım için bu konuya giremiyorum)

İnsanoğlu doğru yaptığı kadar yanlışta yapar.

Hem doğrularının tasdik hem de yanlışlarının tenkid edilmesi gerekir.
Tenkid ederken kişiye saygı mutlaka esas alınmalı, sadece yanlış, eksik olduğuna inandığımız konular en makul bir dilde anlatılmalı.

Tenkid ederken en çok dikkat edeceğimiz konu (husus) şu olmalı.

Ben şu konuda şunu tenkid ediyorum ama benim yaptığım tenkitte bir başka tenkide pekala ihtiyaç olabilir. Ben sadece böyle düşündüğümü arz ediyorum demeli.

Karşısındakinin kusurunu görürken kendi kusursuzluğunu ilan edenler herhalde en büyük tenkidi hak ediyordur.

Tenkidin terbiyesi veya moda tabiriyle eleştirinin terbiyesi bir kusuru başka bir kusurlunun görmesi olarak görmeli değil miyiz?

Mümin ÖZCAN
17.03.2016

0 adet yorum yazıldı. Yorum Ekle

Alttaki resimde gördüklerinizi yandaki kuyuya yazınız. Güvenlik kodu Not: Elektronik posta adresinizi diğer ziyaretçiler göremeyecektir.